Logga in
Tillbaka till översikt

Cascade Cymbidiums från LZ Orchidee

LZ Orchidee, känt för sina speciella Cascade Cymbidium, drivs av Leo och Trees Zwinkels. Drivna och entusiastiska odlare i vilka odlarblodet strömmar genom venerna.

De har nu varit 38 år i branschen. Efter att ha kombinerat odling av snitt Cymbidium och Cascade Cymbidium på 18.500 m2 de senaste 12 åren, har de i fjol flyttat till en ny plats och koncentrerat sig fullt ut på odlingen av Cascade Cymbidium.

Leo:"Vi ville odla något speciellt, en nische-produkt, och när vi såg Cascade Cymbidium, började vi undersöka denna växt." Kort därefter var de helt sålda på denna speciella orkidé.

"Vi ville odla något speciellt"


På 6200 m2 odlar Leo och Trees dessa eleganta växter med den unika "vattenfall"-blomformen. I Nederländerna är dock Cascade Cymbidiums frodiga blomning ingen självklarhet. Det är alltså en ständig utmaning för Leo och Trees. Med deras mångåriga erfarenhet lyckas de gång på gång att få Cascade Cymbidium i sprudlande blomning. Efter en tillväxtprocess på 4,5 – 5 år är växterna klara för försäljning.

 

För närvarande odlar Leo och Trees 12 sorter Cascade Cymbidium. Under de kommande två åren tillkommer ytterligare 15 nya sorter. Korsning och utveckling av Cascade Cymbidium är också en del av arbetet. Leo: "Det är en lång process, men är helt klart värt det. Det tar 4 till 5 år innan blommorna kommer fram och ytterligare 4 till 5 år att förädla en ny, stark sort till produktion."

Från mitten av oktober till mitten av februari är vita Ice Cascade Cymbidium tillgänglig och från december till februari finns även det övriga sortimentet av Cascade Cymbidium tillgängligt i olika färger från rosa, lila, vinröd, till gul och grön.