Van Schie - odlar med passion, kvalitet och glädje
Richard van Schie grundade sitt eget företag, Santini Chrysanten, år 2004. Hans son, Rick van Schie, anslöt sig senare till företaget och följde i sin fars fotspår 2019. Richard ansvarar idag för processerna, medan Rick sköter försäljningen.
Sedan 2023 odlas deras premium-Santinis även på en andra plats, av Jack van Kuyvenhoven, som då blev en del av teamet.
Att lita på naturen
På plantskolan Van Schie förlitar man sig i hög grad på naturen för att skydda sina grödor. I takt med kraven på att minska användningen av kemikalier uppstod frågan hur de annars skulle kunna fortsätta leverera Santinis av högsta kvalitet. Idag använder de olika naturliga lösningar som inte bara minskar skadedjur utan också är bättre för miljön och växterna. Till exempel använder odlaren nässelvatten (nässelgödsel). Bladlöss, spinnkvalster och svampar ogillar lukten och håller sig därför borta från blommorna. Nässelvatten framställs genom att fermentera nässlor i vatten. Det är rikt på kväve, järn och mineraler, vilket bidrar till stark växttillväxt och ett friskt jordliv.
Nyttodjur
I växthuset används också nyttiga insekter. De bekämpar skadliga insekter som annars skulle skada blommorna. De nyttiga insekterna äter skadedjuren, och när dessa försvinner helt lämnar även nyttodjuren, eftersom deras födokälla är borta.
Oönskade insekter hålls ute ur växthuset så mycket som möjligt med hjälp av nät framför fönstren. Varje vecka inspekteras växthuset med hjälp av gula klisterkort som visar vilka insekter som finns där. Denna värdefulla information används för att vidta åtgärder, till exempel att sätta in nyttodjur vid behov.
Smart växthus
Speciella mätboxar placerade på sex olika platser i växthuset mäter klimatförhållandena. När temperaturen eller luftfuktigheten förändras skickas en signal till ventilationsfönstren, som öppnas eller stängs automatiskt.
För att behålla värmen finns två energiskärmar i växthuset. Dessa öppnas och stängs också automatiskt. Den ena är transparent och släpper in ljus samtidigt som värmen hålls kvar. Den andra är mörk och gör det möjligt att optimera dag- och nattrytmen efter växternas tillväxtfas. En extra fördel med dessa skärmar är att de även hjälper till att hålla oönskade insekter ute.
Energi
Förutom att minska energiförbrukningen med energiskärmar använder plantskolan hälften så mycket energi tack vare LED-belysning. Dessutom produceras elektricitet med hjälp av deras egen kraftvärmeanläggning (CHP) samt de 640 solpanelerna.
Återanvändning
Vattnet som används för odlingen samlas in från regn eller tas från diken. Eftersom Santini odlas i öppen jord rinner vattnet tillbaka ner i marken. Därför finns ett dräneringssystem i jorden som samlar upp och återanvänder överskottsvatten.
Företagets webbplats som du nu besöker, Noviflora, är en stolt leverantör till Interflora.