Out and about med våra hunters
Nyfiken på våra hunters och vilka växter de letar efter? Läs vidare för att få reda på mer om Sybren, Marie och Ed, tre av våra dedikerade hunters.
Dagligen har vi hängivna hunters ute "i fältet", som besöker våra odlare för att ge dig ett unikt sortiment, som ofta inte är tillgängligt online. Tack vare vår Hunter-sida får du chansen att överraska dina kunder med ett unikt sortiment. Vi gav oss ut med tre av våra hunters för att få en titt bakom kulisserna.

Sybren
Vår första hunter, Sybren, tillbringar mycket tid utomlands. "Jag reser ungefär fyra dagar i veckan från Nederländerna till Tyskland, sedan vidare till Italien och ibland till Spanien, där jag letar efter vackra växter med en cool look. Jag jagar främst säsongens produkter, som citrus på sommaren och Calluna på hösten. De täta resorna och besöken hos odlare gör mitt arbete mycket varierande och intressant."
Marie
Hunter Marie bor i Tyskland precis vid källan hos lokala odlare. "Jag fokuserar främst på växter som odlas i Rhein-Maas-regionen, som Antirrhinum. Det finns så många odlare här att jag har gjort ett urval av endast de allra bästa, som jag besöker regelbundet. När jag jagar letar jag alltid efter det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet och jag håller även utkik efter speciella sorter som ännu inte är kända för alla."


Ed
När Hunter Ed är ute letar han efter trädgårdsväxter som verkligen sticker ut – vackra att se på och av högsta kvalitet. "Jag försöker jaga något nytt varje vecka, vilket gör mitt arbete till en spännande utmaning. Jag söker sällsynta produkter och föremål med konkurrenskraftiga priser. För mig är det alltid ett spel att sätta rätt växter online vid rätt tidpunkt, beroende på väder."
Nedan kan du se alla de senaste fynden från Sybren, Marie och Ed. Nyfiken på våra andra hunters också? Kolla sedan in Hunter-sidan.