Noviflora-familjen är stolt huvudsponsor till Flower Grand Prix 2026
Vi är glada och stolta över att kunna berätta att Noviflora-familjen – Noviflora Sverige, Carlsson Blomstergrossisten i Borås och Blomstergrossisten i Uppsala – är huvudsponsor till årets Flower Grand Prix under Elmia Garden den 30 september – 1 oktober 2026.
Flower Grand Prix är en av Sveriges mest inspirerande floristtävlingar där landets främsta florister samlas för att tävla i blomsterdesign, både elitflorister och debutanter. Dag ett står elittävlingen i fokus och dag två är det debutanternas tur att inta scenen och visa sin kreativitet och yrkesskicklighet.
Tävlingen hämtar inspiration och färgskala från en av de aktuella trenderna i Elmia Garden Trends. Tävlingsledare för Flower Grand Prix är Nicklas Jensen.
Extra roligt i år är att Flower Grand Prix firar 20 år – två decennier av kreativitet, inspiration och blomsterhantverk på högsta nivå.
Vi ser fram emot att träffa många av er på plats under Elmia Garden – både som tävlande och besökare!
Anmälan till tävlingen är öppen till och med den 24 juni.
Vi ses på Flower Grand Prix 2026!